Kocsis Máté újabb részleteket árult el az elfogott ukrán kémekről

A frakcióvezető figyelmeztetett: a veszély még nem múlt el!

Fontos részletekre hívta fel a figyelmet a frakcióvezető a törvényjavaslattal kapcsolatban.
„A Fidesz-frakció minden elemében támogatja a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot, amelyet Halász János fideszes országgyűlési képviselő nyújtott be a parlamentnek” – közölte Kocsis Máté frakcióvezető szerdán.
Hangsúlyozta:
a javaslat minden olyan szervezetet érint, amely külföldi pénzből, a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat úgy, hogy az sérti a magyar szuverenitást.
A frakcióvezető egy (nem a szóban forgó témában tartott) sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva emlékeztetett: 2022 után kiderült, hogy külföldi államok – köztük az Egyesült Államok is – adófizetői pénzből más országok szuverenitását sértő tevékenységet folytatnak, belpolitikai nyomásgyakorlásra szervezeteket építenek fel és a nekik nem tetsző kormányok eltávolítására külön médiát tartanak fenn – például a magyar a baloldali sajtóorgánumok közül is jó párat.
Mindezek mellett „álcivil szervezeteket” és aktivistákat is pénzelnek, és nem ritkán politikusokat is finanszíroznak azzal a céllal, hogy a saját hatalmi érdekeiket érvényesítsék.
Ezt láttuk 2022-ben is, amikor több millió dollárral támogatták a baloldali összefogás kampányát – idézte fel.
Úgy vélte: idén a USAID botrány kirobbanása megnyitotta az utat az amerikai kormányzat számára, hogy leszámoljon ezzel a gyakorlattal, és ne próbáljon beavatkozni más országok demokratikus folyamataiba.
Tulajdonképpen ezt csináljuk Magyarországon is – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a tervezett törvény kapcsán
akinek nincsen takargatnivalója, aki nem a közélet befolyásolására, külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzi a tevékenységét, annak nincs izgulni valója.
Arra a kérdésre, hogy a javaslat elfogadása után Magyarországot demokráciának lehet-e majd nevezni, Kocsis Máté úgy reagált:
ha az Egyesült Államokat annak lehet, akkor Magyarországot is.
Szintén kérdésre válaszolva a frakcióvezető azt is elmondta, hogy a törvényjavaslat minden olyan szervezetet érint, amely három feltételnek megfelel:
1. a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat,
2. külföldi pénzből,
3. úgy, hogy az a magyar szuverenitásra veszélyes lehet.
Elmondta: a javaslat szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz az Igazságügyi Minisztériumnak javaslatot arra, hogy mely szervezet kerüljön fel erre a jegyzékre, majd a kormány dönt erről. Jogorvoslati lehetőség is lesz, az eljárás a magyar alkotmányos és jogállami rendhez teljesen illeszkedik – jelentette ki. Egy másik kérdésre jelezte: visszamenőleg mindenképpen vizsgálni kell, hogy ki kapott külföldi forrást, de a következmények nem lehetnek visszamenőleges hatályúak.
Hangsúlyozta azt is, hogy
a jegyzék nyilvános, nem titokban zajlanak ezek az eljárások.
Hozzátette: a szankciók ezután következnek, több ütemben. Az első szankció szerint aki ilyen szervezetet vezet, az kiemelt közszereplőnek minősül és vagyonnyilatkozat tételre köteles – ismertette Kocsis Máté. Szerinte ebben nincs semmi kivetnivaló, mert akik a politikát irányítani akarják, úgy, hogy vállaltan indulnak egy választáson, azok legalább akkora vagy sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk „egy nagy olvasottságú, vagy megtekintésű, külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál”.
Kocsis Máté arra az ellenzéki vádra is reagált, miszerint a törvényjavaslat orosz mintára készült:
az ellenzék pedig egy amerikai demokrata mintára megvásárolt és kifizetett politikai közösség, a fizetett sajtójával, propagandájával és álcivil szervezeteivel együtt, akiknek nem tetszik a magyar kormány háborúellenes, bevándorlásellenes politikája, ezért meg akarják buktatni.
Hozzátette: most az sem nagyon tetszik nekik, hogy az ukrán gyorsított EU-csatlakozás ügyében a magyar nép véleményét kérdezi a kormány.
Ezt is ajánljuk a témában
A frakcióvezető figyelmeztetett: a veszély még nem múlt el!
(MTI)
Nyitókép: MTI/Purger Tamás
***